Pasa den asteako mahai negoziatzaileko azken bileraren amaieran adierazi bezala patronalaren jarrera ikusi ondoren, LAB, ELA, CCOO, eta UGT berretsi egiten gara Bizkaiko metalgintzako sektorea mobilizatzeko beharrean, erregistratu ditugun 5 grebekin, hitzarmen sektorial duina lortzeko.Grebek, 250 enpresa baino gehiagoren atxikimendua lortu dute honezkero.

Horregatik, jakinarazten dugu sektoreko enpresetan deialdiok zabaltzeko egindako lehen harremanen aurrean, 250 enpresa baino gehiagotako langileek egin dute bat honezkero aurkeztutako plataformarekin eta erregistratutako mobilizazio eta greba egutegiarekin.

Zalantzarik gabe, gora egingo du enpresa kopuruak atxikimendu gehiago jaso ahala eta sektoreko enpresa guztietara jaso ahala eta noski, greba egunekin hasi ahala.

Atxikimendua adierazi duen enpresa kopurua garrantzitsu honek berretsi egiten gaitu gure planteamenduetan, FVEM patronalak behartzen gaituen negoziazio kolektibo sektorialaren blokeoari aurre egiterakoan.

Hortaz, dei orokorra egiten diegu Bizkaiko metalgintza sektoreko langile guztiei, izan ordezkaritza ala ez, aldarrikapen hauekin bat egin dezaten eta elkarrekin borrokatu hitzarmen duina lortu ahal izan dadin.

Era berean, dei egiten diogu FVEMi behingoz mahai negoziatzailean eseri dadin benetako negoziazioa egiteko, Bizkaiko metalgintzako sektorerako hitzarmen duina lortzea ahalbidetuko duena.

Hori dela, greba sektorialeko lehen eguna datorren maiatzaren 23a izango da. Egun honetan, MANIFESTAZIO HANDIA egingo da Bilbon, 11:30ean Jesusen Bihotzetik aterako dena eta Euskadi plazan amaituko dena, Iberdrola Dorrearen ondoan, FVEM patronalaren egoitzaren ondoan.

Honetaz gain, bihar, maiatzaren 22an, Durangaldeko metalgintzako enpresetan ordezkaritza duten sindikatu guztien kontzentrazioa egingo da Durangon. 19:00etan izango da, Andramariko arkupeetan.

Bilbon, 2019ko maiatzaren 21ean

* Eranskina: Atxikimendua eman duten enpresen zerrenda

1. ABB
2. ABD MONTAJES ELECTRONICOS
3. ACELEC
4. ACEROS INOXIDABLES OLARRA
5. ACHA ORBEA
6. ACLARA METERS
7. AEROSPACE
8. AGRIA
9. AIRLAN INDUSTRIAL
10. ALCONZA
11. ALFE
12. ALGA
13. AL-KO
14. ALSTOM ELECTRONICS
15. ALUDIUM
16. AMILIBIA
17. ANTEC
18. ARIETA ORBE
19. ARALUCE
20. ARCELOR ETXEBARRI
21. ARCELOR SESTAO
22. ARTECHE HERMANOS
23. ARTECHE SMART
24. ASCENSORES IMEM
25. ASCENSORES REKALDE
26. ASMOTUR
27. ASTILLEROS MURUETA
28. ASTILLEROS ZAMAKONA
29. ATOS IT, IBERIA SL
30. AUTOS AMABE
31. AUTO TALLERES GIL
32. AUXILIARES HIRUKOBAT
33. AXOR RENTALS
34. AZPIARAN BERRIZ
35. AZPIARAN ZALDIBAR
36. B LUX
37. BABCOCK WANSON
38. BELGICAST
39. BETSAIDE SAL
40. BILBO BERRI
41. BRUSS
42. CABLES Y ALAMBRES
43. CAF
44. CALOR BIZKAIA
45. CARROCERIAS FIDEL
46. CARROCERIAS OKA
47. CEMVISA VICINAY
48. CERRAJERIA SOMERA
49. CIE EGAÑA
50. CIE INDUSTRIAS AMAYA TELLERIA
51. CIE INYECTAMETAL
52. CIE UDALBIDE
53. CNC
54. COMFICA BIZKAIA
55. CONSONI
56. CUPRUM
57. DECOLETADOS Y MECANIZADOS
58. DEPRESA
59. DIBAL
60. DISBAINU SAL
61. DISMON ELECTRONICS
62. DOISTUA
63. DYF
64. EATON
65. ECIA XEMEIN
66. EGT GAMESA
67. ELECTRICIDAD GAVI
68. ELECTRONICA Y NEUMATICA INDUSTRIAL – ENI
69. ELDU
70. ELECNOR
71. ELMET
72. EMBZA SL
73. EMPRONOR
74. ENERSYS
75. ESTAMPACIONES METALICAS EGUI
76. ESTAMPACIONES BIZKAIA GESTAMP
77. ESTAMPACIONES DURANGO
78. ESTAMCAL
79. ETRA NORTE
80. FAMECAL
81. FERROSER CENTRO GUGGENHEIM
82. F.H.T.
83. FORGIBAL
84. FORGING
85. FORJAS DE BERRIZ
86. FORJAS UNIDAS
87. FUCHOSA
88. FUMBARRI
89. FUNDACIÓN TECNALIA
90. FUNDICIONES FUNALCO
91. FUNDICIONES GARBI
92. FUNDICIONES METAL SMELTING
93. FUNDICIONES PALACIO
94. GALVANIZADOS IZURZA
95. GAME TELECOMUNICACIONES
96. GAMESA ENERGY TRANSMISSION
97. GECSA
98. GENERAL ELECTRIC
99. GESTMAT
100. GESTAMP TOOLING SERVICE AIE
101. GOSALA, SL.
102. GOSAN
103. GRUBER HERMANOS, S.A.
104. GS HYDRO
105. GTE
106. GTH GESTAMP
107. GTO GESTAMP
108. GUIVISA
109. HAIZEA WIND
110. HARSCO – SIDENOR
111. HERGOROS S.L.
112. HEROSLAN, SAL.
113. IBERSIHP
114. INDEFUNSA
115. IDESA
116. INDUMETAL
117. INDUSTRIAS ARRUTI
118. INDUSTRIAS GOL
119. INDUSTRIAS MECANICAS DURANGO
120. INDUSTRIAS MEYPU
121. INDUSTRIAS SUBIÑAS
122. INERVOL
123. INGETEAM POWER TECNOLOGY
124. INOXIBAR
125. INSPECCIONES Y LECTURAS
126. INTEGI
127. INTENANCE
128. IRUDI
129. ITA
130. ITP
131. ITP EXTERNALS
132. ITP AERO
133. JUNTAS BESMA
134. KAREALDE
135. KATIAK
136. KELVION
137. LA MAGDALENA
138. LAIP
139. LAMINADOS LOSAL, SA
140. LAMINCER
141. LARZEP
142. LAUSERINT
143. LAUNIK
144. LAYDE
145. LEIOA WAGEN
146. LEJARZA
147. LINCE
148. LINEKER
149. LORPA
150. MB TOOULING
151. MANUFACTUAS GES
152. MATRICERIA DEUSTO
153. MCG STAMPING
154. MECANER
155. MECANIFRAN
156. MECAR
157. MEGA
158. MERYTRONIC
159. MESA
160. METAL PERFORMERS SA
161. METALTERMICA GAI
162. METRIA
163. MFS, TRAPAGA SINTERINGI, S.L.
164. MICRODECO
165. MICRODECO BORP
166. MIESA MANTENIMIENTO
167. MIESA MONTAJE
168. MINTEGUI
169. MONTAJE EISSEN
170. MUELLES ZALDUA
171. NAVACEL
172. NECO
173. NEMAK SPAIN, SL
174. NERVACERO
175. NOVALTI
176. NUEVA INCAL
177. OJA-REM
178. ONA
179. OÑATE
180. ONURA
181. OPEL GOÑI
182. OPERACION Y MONTAJE
183. ORMAZABAL
184. OUT SERVICO UTILITIES
185. PCB BARAKALDO
186. PIERBURG
187. PINE
188. POLY PAL
189. PRODUCTOS TUBULARES
190. PROGECO
191. PRONUTEC
192. PUERTAS Y CIERRES
193. PUERTAS PORTIS
194. RDI
195. RECUBRIMIENTOS BERRITZEN
196. REPARACIONES MASER
197. ROFER
198. SACHS
199. SANTA ANA BOLUETA
200. SCORPIO
201. SEKOOP
202. SERCOIN
203. SERMANFER
204. SERRATU
205. SERVICIOS SIDERURGICOS INTEGRALES SL (SSI)
206. SIEMSA
207. SIDENOR BASAURI
208. SUEZ
209. SMARMEC
210. SSI
211. SUBESTACIONES ARRUTI
212. SUNRISE
213. SUSENSA
214. TACOMI
215. TALIS
216. TALLERES BERASATEGI
217. TALLERES ELECTRICOS OYAL
218. TALLERES ERMUA
219. TALLERES FELAS
220. TALLERES GORLAN
221. TALLERES HERNANDEZ MARTIN
222. TALLERES IRUDI
223. TALLERES LA SALVE
224. TALLERES LEKANDA
225. TALLERES OROBIO
226. TALLERES SAGARETXE.
227. TALLERES TARAMONA
228. TALLERES MECÁNICOS GERNIKA SA
229. TAMOIN
230. TDG
231. TECMAN
232. TECNIA ELORRIO
233. TECNICHAPA
234. TECNICAS HIDRAULICAS
235. TECUNI, S.A.
236. TENNECO AUTOMOTIVE
237. TENNECO INNOVACION
238. TMC
239. TRABAJADORES/AS DE EMPRESAS CONTRATISTAS DE PETRONOR
240. TROGER
241. TROGER IURRETA
242. TROQUELERIA ODIM SA
243. TSM
244. TSK
245. TUERCAS
246. UGATEBURU
247. URIARTE SAFY BOX
248. VICINAY SESTAO
249. VGRS
250. VOLQUETES FELICES
251. WARTSILA IBERICA SA
252. WINOA
253. WEC
254. ZABALA MEKANIKO TAILERRA SA
255. ZETA